okeyRenkli Okey 101 Okey Oyunlarını Hemen Oyna. Oyunokey.com

Batak Oyna

 Online Batak Oyna

Online Batak Oyna bilindiği üzere bir deste iskambil kağıdı ile oynanan bir oyundur. Tüm kağıt oyunlarında oynandığı gibi kağıtlar saat yönünün tersinde dağıtılır. Batak oyunun amacı size dağıtılmış olunan 13 adet kağıtla en fazla eli almak olacaktır. Batak kağıtlarının içerisinde en değerli olan kağıtlar ise; as, papaz, vale, onlu ve kızdır.

Batak oyunu oynamak için 4 kişiye ihtiyaç vardır. Batak oyunu için kağıtları dağıtacak olan kişinin iskambil kağıtlarını öncelikle iyice bir karıştırması gerekmektedir. Solunda bulunan oyuncudan kağıdı kesmesini ister. Oyuncu bir deste olan iskambil kağıdını istediği yerden keser. Dağıtıcı olan bu kişi kesişen kağıtları saat yönünün tersine doğru ister birli olarak ister dörtlü olarak dağıtmaya başlar. Her oyuncuya 13 adet kağıt dağıtıldığından emin olduktan sonra oyun başlar. Oyuncunun eli açıksa ya da iyiyse 5 veya daha üstü söyleyebilir. Eli açık değilse eğer bu sefer pas der. Diğer oyuncuların ellerine göre ihaleyi yükseltebilir. En yüksek sayısı söyleyen oyunu başlatmaktadır.

İhaleyi alan batak oyuncusu güçlü olan seriyi koz olarak söyler. Yere bir kağıt atarak diğer oyuncularında aynı seriden bir kağıt atmasını bekler. Eğer oyunculardan birinde aynı seri kağıt bulunmuyorsa yeni bir koz atması beklenir. Yere atılan kağıtlardan en yüksek değerdeki kağıdı atan oyuncu yerde bulunan tüm kağıtları toplar ve önüne koyar. Yerdeki kağıtları toplayan oyuncu için bu bir el demektir. Eli kazanan oyuncu istediği kağıdı atabilir. Canlı Batak oyunu oyuncuların elinde bulunan bütün kağıtlar bitene kadar devam eder. Oyun bittiğinde oyuncular kaç el alıysa ellerinde bulunan kağıtlar yazboza not tutulur. Fakat ihaleyi alan oyuncu söylediği sayıyı alamadıysa eğer onun hanesine eksi olarak yazılmaktadır.

 

 Batak Oyunu Nasıl Oynanır? Kuralları Nedir ? 

 

l Batak oyununda kağıt dağıtılmadan önce kesinlikle kesilmek zorundadır.

l Bir tür döndükten sonra tüm oyuncular pas derse en son olan dağıtıcının sağında bulunan oyuncuya ihale 4 ile kalır.

l İhaleyi alan oyuncu, söylemiş olduğu sayıyı alamazsa ya da söylediği sayıdan 3 ya da daha fazla sayı alırsa batar. Kendi hanesine aldığı ihale sayısı kadar eksi yazılır.

l İhaleyi almış olan oyuncu dışında diğer oyuncularda en az 1 el almak zorundadırlar. Hiçbir eli alamayan oyuncu ise ihale sayısı kadar batmış olur. Oyuncunun hanesine o kadar eksi sayı yazılır.

l Batak oyununda koz çıkmadan yere koz atılmaz. Ancak ihaleyi alan oyuncunun elinde koz serisi bulunuyorsa elden kozlarını çekme imkanı vardır. Kozu çektiği zaman diğer oyunculara koz vermek zorunda kalırlar. Eğer kozları bulunmuyorsa diledikleri kağıdı atabilirler.

l Batak oyununda her oyuncu kesinlikle yere atılan kağıdı geçmek zorundadır. Kesinlikle en yüksek kağıdı atmak zorunda değilsiniz. Oyunun gidişat şekline göre yerde bulunan kağıdı geçen bir kağıt atmanız yeterli olacaktır.

l Genel olarak batak oyununun bitiş sayısı 51dir. 51 sayısında ilk ulaşan kişi oyunu kazanmış sayılmaktadır.

Batak oyunu oldukça zevkli ve heyecanlı bir oyundur. Bundan kaynaklı olarak online olarak da oynayabileceğiniz uygulamalar mevcuttur. Artık yanınıza birini bulup batak oynayalım diye beklemek zorunda kalmayacaksınız. Online batak oyunu sayesinde dilediğiniz yerde dilediğiniz zaman batak oyunu oynayabilirsiniz.

Online batak oyununda da kurallar aynıdır. Anında bir masaya oturarak direkt olarak oyuna başlarsınız. Oyun seri bir şekilde ilerler ve siz oyunun büyüsüne kapılarak zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Online batak oyna  günümüzde en fazla oynanan oyunlardan bir tanesidir. Heyecanlı ve keyifli oyun yapısından dolayı sürekli oynayarak taktikler geliştirebilirsiniz.

 


Yazar: admin

Görüntüleme: 4818 defa

Kategori: Okey Salonları

Yayınlanma Tarihi: 13 Kasım 2021

Cevap bırakın