okeyRenkli Okey 101 Okey Oyunlarını Hemen Oyna. Oyunokey.com

Canlı Okey Oyna

Canlı Okey Oyna

 

Günümüzde bilindiği üzere her şey internetten yürümektedir. İnsanlar pandemiden dolayı evlerindeler. Bu da internet kullanımını gün geçtikçe arttırıyor. Oyun olsun sosyal medya olsun sosyalleşme olsun tüm bunların kullanımı gün geçtikçe katlanarak artıyor. Tabi ki zaman geçirip biraz olsun dünyadan uzaklaşabileceğiniz siteler de mevcut. Oyunokey.com gibi bu siteden okey oynayabilir, canlı radyo dinleyebilir, canlı sohbet edip tüm bunları yaparken de 101 okey, renkli okey, düz okey, katlamalı okey gibi okey çeşitlerinin de tadını çıkarabilirsiniz. Canlı okey oynamak için pek çok site webde mevcuttur.

 

 

 

101 Okey nedir nasıl oynanır?

Yüz bir okey dört kişi ile birden çok tur ile oynanır. Bu oyunda istenen sonuç mümkün olduğu kadar az puan alarak oyunu kazanmaktır. Tüm turların sonunda en az puanı kazanmış olan oyuncu oyunun kazananıdır. Puanlar eldeki kalan taşların üzerindeki sayılarla hesaplanır (örneğim: bir adet siyah 3 = 3 üç puan, bir adet kırmızı 11 = 11 puan). Oyun destelerden çekecek taş kalmayıncaya kadar oynanabileceği gibi kişilerden birinin elini bitirmesi ile de tamamlanabilir. Oyun belli başlı turlardan oluşur. (Örneğin: üç, beş, yedi, dokuz veya on bir tur) tüm turlar kişilerden birinin elini tamamlamasına kadar devam eder.

 

Renkli okey nedir nasıl oynanır?

Oyunu oynayan kişi grubunun belirteceği renge göre sarı – siyah ya da kırmızı – yeşil benzeri renk gruplandırmaları bitirildiğinde iki katı ceza verilir. Bu de demek oluyor ki elini bitiren oyuncu ortaya bıraktığı taş sarıysa ve oyunun başından beri okeyin rengi olarak sarı belirlenmişse bu olayda kaybeden kişi veya kişiler iki katı cezalandırma puanı alırlar.

 

Düz okey nedir nasıl oynanır?

En bilinen türünde iki sette toplam yüz altı adet taş bulunur. Taşlar, birden on üçe kadar numaralandırılmış olup dört ayrı renge sarı, siyah, kırmızı, mavi renklere ayrılmıştır. Her rakamdan ikişer adet bulunur. Bulunanların yanı sıra bütün taşlar içerisinde toplam iki tane ‘yalan okey‘ adı verilen taşlar da vardır. Oyunun başında bir kişiye on beş, kalan üç kişiye on dört taş dağıtılır. Istakasında on beş taş bulunan kişi oyuna başlar ve taş çıkartır. Kişiler her bir turda masadan veya birbirlerinden (bir önceki kişiden) üst üste konulmuş haldeki taşlardan bir tane taş alır ve ıstakasından bir tane taş çıkararak sahip olduğu taşları tamamlayıp oyunu bitirmek için çalışır. Oyunun daraldığı zaman zarfında elinde okey bulunan kişi asıl jokeri yere atıp bitti okey diyebilir. Yalancı okey taşı ile masada açılan okey art arda perde kullanılmaz. Ancak kimse birbirinin ıstakasındaki taşları bilemez ve göremez.

 

 Renkli Okey Nasıl Oynanır? Düz Okey Nasıl Oynanır? Okey oyna –  – oyun okey- katlamalı okey oyna, renkli okey oyna,  , eşli okey oyna, katlamasız okey oyna ,canlı okey oyna, 

 

 

 


Yazar: admin

Görüntüleme: 31436 defa

Kategori: Okey Salonları

Yayınlanma Tarihi: 05 Ağustos 2021

3 Yorumlar
burak

neden sisteme bağlanamıyorum

    admin

    Merhaba burak bey okey sistemimize bağlanmak için proxy girişlerinizi kapatmanız gerekmektedir. Oyunokey.com iyi oyunlar diler.

hippi

Oyunokey ile yeni tanıştım. O kadar sıcak bir sohbet ortamı var ki tüm yöneticilerine teşekkür ediyorum. Okey oynamak isteyenlerin kesinlikle tek adresi oyunokey diye düşünüyorum.

Cevap bırakın