okeyRenkli Okey 101 Okey Oyunlarını Hemen Oyna. Oyunokey.com

Canlı Sohbet Et

Canlı Sohbet Et

 

Günümüzde canlı sohbet etmek için pek çok site vardır. Bu siteler çeşitlilik göstermektedir. Ancak hem okey oynayıp hem de canlı sohbet edebileceğiniz bundan da fazlası ile canlı radyo da dinleyebileceğiniz siteler de mevcuttur. Bu sitelerin başında Oyunokey.com gelmektedir. Bu sitenin hem mobil platformlarda hem de bilgisayar ortamında uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde canlı okey oynayabilir canlı sohbet edebilir canlı radyo dinleyebilirsiniz. Bu sitedeki okey türleri çeşitlilik göstermektedir. Bu okey türlerinden biraz bahsetmek gerekirse:

 

101 Okey nedir nasıl oynanır?

Yüz bir okey dört kişi ile birden çok tur ile oynanır. Bu oyunda istenen sonuç mümkün olduğu kadar az puan alarak oyunu kazanmaktır. Tüm turların sonunda en az puanı kazanmış olan oyuncu oyunun kazananıdır. Puanlar eldeki kalan taşların üzerindeki sayılarla hesaplanır (örneğim: bir adet siyah 3 = 3 üç puan, bir Adet kırmızı 11 = 11 puan). Oyun destelerden çekecek taş kalmayıncaya kadar oynanabileceği gibi kişilerden birinin elini bitirmesi ile de tamamlanabilir. Oyun belli başlı turlardan oluşur. (Örneğin: üç, beş, yedi, dokuz veya on bir tur) tüm turlar kişilerden birinin elini tamamlamasına kadar devam eder.

 

Renkli okey nedir nasıl oynanır?

Oyunu oynayan kişi grubunun belirteceği renge göre sarı – siyah ya da kırmızı – yeşil benzeri renk gruplandırmaları bitirildiğinde iki katı ceza verilir. Bu de demek oluyor ki elini bitiren oyuncu ortaya bıraktığı taş sarıysa ve oyunun başından beri okeyin rengi olarak sarı belirlenmiş ise bu olayda kaybeden kişi veya kişiler iki katı cezalandırma puanı alırlar.

 

Düz okey nedir nasıl oynanır?

En bilinen türünde iki sette toplam yüz altı adet taş bulunur. Taşlar, birden on üçe kadar numaralandırılmış olup dört ayrı renge sarı, siyah, kırmızı, mavi renklere ayrılmıştır. Her rakamdan ikişer adet bulunur. Bulunanların yanı sıra bütün taşlar içerisinde toplam iki tane ‘yalan okey‘ adı verilen taşlar da vardır. Oyunun başında bir kişiye on beş, kalan üç kişiye on dört taş dağıtılır. Istakasında on beş taş bulunan kişi oyuna başlar ve taş çıkartır. Kişiler her bir turda masadan veya birbirlerinden (bir önceki kişiden) üst üste konulmuş haldeki taşlardan bir tane taş alır ve ıstakasından bir tane taş çıkararak sahip olduğu taşları tamamlayıp oyunu bitirmek için çalışır. Oyunun daraldığı zaman zarfında elinde okey bulunan kişi asıl jokeri yere atıp bitti okey diyebilir. Yalancı okey taşı ile masada açılan okey art arda perde kullanılmaz. Ancak kimse birbirinin ıstakasındaki taşları bilemez ve göremez.

 

  Okey oyna – 101 okey oyna- oyun okey- canlı radyo dinle, canlı sohbet et.

 

 

 


Yazar: admin

Görüntüleme: 2307 defa

Kategori: Okey Salonları

Yayınlanma Tarihi: 16 Ekim 2021

Cevap bırakın